Obserwatorzy

niedziela, 26 lutego 2012

Wystawa z okazji "Roku pamięci o wygnaniu ziemian" w Olsztynie.

Przemawia prezes Wojciech Wrzecionkowski

Przemawia ks. Infułat dr Julian Żołnierkiewicz  
W dniu 17 listopada 2004 r. o godz. 17.00 w siedzibie Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie przy ul. Partyzantów 87, mieszczącej się w gmachu Ośrodka Badań Naukowych, odbyło się uroczyste otwarcie wystawy "Dekret o reformie rolnej po 60-ciu latach. Dokumenty i świadectwa z czasów wygnania". Wystawa przygotowana przez Polskie Towarzystwo Ziemiańskie - Oddział Wielkopolski oraz Instytut Pamięci Narodowej - Oddział w Poznaniu została zorganizowana staraniem PTZ - Oddział w Olsztynie i IPN - Delegatura w Olsztynie. Gospodarz Ośrodka - prorektor prof. dr hab. Stanisław Archemczyk powitał licznie zgromadzonych gości, a w szczególności dyrektora IPN - Oddział w Białymstoku prof. dr hab. Cezarego Kuklo, prezesa PTZ - Oddział w Olsztynie mec. Wojciecha Wrzecionkowskiego, przewodniczącego Rady Miasta Olsztyna Zbigniewa Dąbkowskiego, wiceprezydenta Olsztyna Zbigniewa Karpowicza i delegata miejscowych władz kościelnych - ks. infułata Juliusza Żołnierkiewicza.
W przemówieniach mówiono o tragicznych losach ziemiaństwa w najnowszej historii Polski i o staraniach IPN i PTZ zmierzających do ujawnienia zbrodni i wymierzenia sprawiedliwości. Delegat PTZ - Oddział Wielkopolski Elżbieta Krzysztoporska - Czarnecka opowiedziała o tym, jak powstał pomysł konferencji. Odczytała część wywiadu udzielonego Gazecie Poznańskiej (28.08.2004) przez prof. dr hab. Janusza Gołaskiego, inicjatora "Roku pamięci o wygnaniu ziemiaństwa" i związanej z tym rokiem wystawy i konferencji. "Postanowiłem doprowadzić do konferencji, bo czas ucieka, i umierają świadkowie, giną materiały, będzie coraz trudniej. Środowisko ziemiańskie zostało przez reformę rolną gruntownie rozbite i materialnie, i psychicznie. Przez kilka dziesiątków lat było przedmiotem agresywnej propagandy."
       Wyraziła także wdzięczność Instytutowi Pamięci Narodowej - Oddział w Poznaniu i jego dyrektorowi Ireneuszowi Adamskiemu za wielkie zaangażowanie organizacyjne. W szczególności podkreśliła udział dr Stanisława Jankowiaka, naczelnika Wydziału Edukacyjnego IPN w Poznaniu oraz jego współpracowników: dr Jana Miłosza przy organizowaniu konferencji i oraz mgr Filipa Leśniaka - przy tworzeniu wystawy. Wspomniała również o licznych uczestnikach poznańskiej konferencji i interesujących wpisach do księgi pamiątkowej wystawy.
         Organizatorom w Olsztynie należy się duże uznanie za staranne przygotowanie wystawy. Pokazano na niej oprócz 16 plansz wykonanych wspólnie z IPN także arkusze z materiałami nadesłanymi przez niektóre oddziały PTZ i przygotowane przez Danutę Prus Głowacką. Po obejrzeniu wystawy zaproszono zwiedzających na skromny poczęstunek. Przebieg spotkania utrwaliła olsztyńska telewizja, która już w programie wieczornym nadała obszerne sprawozdanie z tej uroczystości.
    Elżbieta Krzysztoporska - Czarnecka, 30.XI.2004 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz